LUBMUN24

Sukces tegorocznego Ogólnopolskiego Modelu Organizacji Narodów Zjednoczonych LUBMUN24

Cieszymy się ogromnie z sukcesu tegorocznego Ogólnopolskiego Modelu Organizacji Narodów Zjednoczonych LUBMUN24 organizowanego przez uczniów naszej szkoły tegorocznej klasy 3A! To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło 120 uczestników z całego kraju, dając im możliwość symulowania dyplomatycznych negocjacji i rozwiązywania globalnych problemów. LUBMUN odbył się w dniach 31.05 – 02.06.2023 na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej Curie na wydziale Prawa i Administracji.

Ceremonię otwarcia uświetniła obecność i przemówienia Jego Eminencji Rektora UMCS prof. Arkadiusza Berezy oraz Dziekan Wydz. Prawa i Administracji prof. dr hab. Anny Przyborowskiej – Klimczak.

Młodzi ludzie mieli możliwość debatowania na różne tematy w wybranych komitetach, takich jak: Security Council, Crisis Committee, World Health Organization, Human Rights Council, Economic and Social Council, Alternative History Crisis Committee, International Military Tribunal oraz INTERPOL. Tematy poddane dyskusjom to między innymi kryzys konstytucyjny w Bośni i Hercegowinie, starzejące się społeczeństwo czy moralności surogacji. MUN, dzięki temu, że odbywa się w języku angielskim, jest idealną okazją dla młodzieży do rozwoju. Uczniowie uczą się krytycznego myślenia, nabierają umiejętności debatowania, a także uczą, jak znajdować wiarygodne źródła. Nie było łatwo, jednak ciężka praca popłaca i uczestnicy zdołali napisać rewelacyjne rezolucje. Duża część uczniów naszej szkoły, oprócz wcielenia się w rolę delegatów, brała udział w organizacji jako członkowie sekretariatu, chair’owie oraz page’owie. Mimo iż MUN jest formalnym wydarzeniem, atmosfera na nim panująca była niezwykle przyjazna i otwarta. Uczestnicy mieli możliwość nawiązywania nowych znajomości z rówieśnikami z różnych części kraju, co stworzyło inspirującą atmosferę wymiany poglądów i doświadczeń. Dzięki temu MUN nie tylko rozwinął umiejętności dyplomatyczne, ale także zbudował trwałe więzi międzyludzkie, które mogą być fundamentem dla przyszłej współpracy i rozwoju. Projekt doszedł do skutku dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum I Liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie, licznym sponsorom, UMCS, który udostępnił uczniom miejsce do przeprowadznia wydarzenia, oraz nauczycielom, których wsparcie było nieocenione. Mamy nadzieję, że Ogólnopolski LUBMUN 2024 przyniósł wszystkim uczestnikom cenne doświadczenia oraz inspirację do dalszego zaangażowania się w sprawy globalne i lokalne. Dziękujemy za wsparcie! Sekretariat LUBMUN2