Koło filozoficzne

Zapraszamy do udziału w Spotkaniach Koła Filozoficznego. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Sali 103 i trwają 60 minut. Warunkiem koniecznym przy zapisach jest ciekawość – filozofia narodziła się właśnie z ciekawości.
Rozmawiamy o sprawach ważnych i trudnych, zajmujemy się prawdą, wolnością, pięknem, dobrem i złem, tożsamością, sztuczną inteligencją, pewnością
i wątpieniem, sensem życia… Analizujemy teksty filozoficzne, uczymy się sztuki argumentacji, przeprowadzamy eksperymenty myślowe, a czasem rozwiązujemy zagadki logiczne.
W bieżącym roku szkolnym (2023/24) trzech uczestników naszego koła zostało finalistami XXXVI Olimpiady Filozoficznej. Również w poprzednim roku (podczas XXXV OF) mieliśmy trzy tytuły finalistów. Do Spotkań* koła można dołączyć, żeby przygotować się do udziału w olimpiadzie, ale nie jest to warunek konieczny. Można po prostu przyjść, by zapoznać się z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami filozoficznymi i poszerzyć własną wiedzę.
Czasem filozofujemy w pięknych miejscach: trzy razy byliśmy w Zwierzyńcu nad Wieprzem na Seminarium Filozoficznym, gdzie w pięknym otoczeniu roztoczańskiej przyrody zajmowaliśmy się przygotowaniem do olimpiady. Organizowaliśmy także projekcje filmów z dyskusją oraz noc filozoficzną – wydarzenia, które na długo pozostały w pamięci uczestników.
Poniższe zdjęcia utrwalają wyjątkowe momenty z pracy Koła Filozoficznego z lat 2019-24: Noc Filozoficzną (2019), Seminarium w Zwierzyńcu (2019, 2020, 2024), zawody okręgowe Olimpiady Filozoficznej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS (fotografia przedstawia pracowników naukowych UMCS zaangażowanych w pracę Komitetu Okręgowego OF oraz uczestników eliminacji okręgowych)  oraz finał OF w Warszawie.
Jeśli chcesz, dołącz do naszego Koła Filozoficznego. Szczegółowych informacji udzieli Ci Beata Król. Jeśli posiadasz konto na szkolnym teamsie, możesz uzyskać dostęp do materiałów tam zgromadzonych.
*Spotkanie – pisownia wielką literą nawiązuje do filozofii dialogu
Beata Król