Współpraca zagraniczna

Uczniowie i nauczyciele Staszica chętnie angażują się w projekty międzynarodowe. Po trudnym czasie pandemii bardzo szybko powróciliśmy do intensywnej pracy w ramach programu Erasmus+, wymian ze szkołami partnerskimi dofinansowanych przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży, uczestnictwa w symulacjach obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w USA, warsztatów językowych w Wielkiej Brytanii oraz innych form współpracy zagranicznej. W 2022 roku podpisaliśmy umowę partnerską z naszą zaprzyjaźnioną szkołą z miasta partnerskiego Münster, a zrealizowany z tą szkołą projekt został wyróżniony w konkursie Begegnung mit Osteuropa.

Partnerstwo szkół

Nasze liceum ma dwie zaprzyjaźnione szkoły w Niemczech zlokalizowane w Nardenii – Północnej Westfalii: Schillergymnasium w Münster (mieście partnerskim Lublina) i Montessori – Gymnasium w Kolonii. Współpracujemy od wielu lat i wspólnie doskonalimy umiejętności językowe, realizujemy projekty o tematyce ekologicznej lub historycznej, a także reagujemy, gdy dzieje się cos ważnego (po agresji rosyjskiej na Ukrainę społeczność Montessori – Gymnasium przesłała olbrzymią pomoc rzeczową, którą przekazaliśmy osobom dotkniętym wojną, a projekt z Schillergymnasium był połączony z aktywną pracą na rzecz wsparcia uchodźców wojennych). Regularną organizację wymian dofinansowuje Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Uczestnicy są zakwaterowani w rodzinach swoich partnerów projektowych i udzielają im gościny podczas pobytu w Lublinie. Dzięki temu młodzież ma szansę się dobrze poznać i nawiązać trwałe przyjaźnie, tym bardziej, że PNWM udziela wsparcia finansowego w przypadku chęci spotkania po zakończonej wymianie. W roku szkolnym 2022/ 23 do Münster wyjechało aż 24 uczniów Staszica w towarzystwie swoich nauczycieli i dyrektora, który wraz z dyrektorem szkoły niemieckiej podpisał umowę partnerską o stałej współpracy. Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Begegnung mit Osteuropa i delegacja z naszego liceum ponownie miała okazję gościć w Nadrenii – Północnej Westfalii w czerwcu 2023 roku i odebrać puchar. Do Kolonii w roku szkolnym 22/23 poleciało aż 28 uczniów Staszica, a rewizyta była połączona ze wzruszającym przekazaniem wymiany młodszym nauczycielom, którzy są chętni realizować projekty przez kolejne lata. Emerytowani nauczyciele i wieloletni przyjaciele Staszica: Andreas i Petra Stawinogowie skomponowali i wykonali utwór muzyczny dla nauczycielki języka niemieckiego Zosi Wąsik, która przez długi czas i z wielkim zaangażowaniem organizowała nasze wymiany szkolne. Szczęśliwie, wciąż ma siły i chęci, by to robić dalej. W roku szkolnym 2023/24 w projekcie z Schillergymnasium w Münster wzięło udział 17 uczniów z każdej ze szkół. Projekt był tym razem poświęcony zagrożeniom związanym z technologią (The threats of technology) i zrealizowaliśmy go w październiku z rewizytą w kwietniu. Wyjazd do Kolonii miał miejsce w marcu a gości z Gymnasium Montessori oczekujemy w czerwcu.

 

Warsztaty językowe w Dover w Wielkiej Brytanii

W roku szkolnym 2022/ 23 aż 128 uczniów wzięło udział w kursie języka angielskiego w Barnstaple w Dover. Uczniowie zwiedzali Wielką Brytanię, doskonalili umiejętności językowe (z nastawieniem na komunikację), mieszkali w rodzinach angielskich i poznawali kulturę krajów anglojęzycznych. W bieżącym roku szkolnym powtórzyliśmy sukces frekwencyjny i do Zjednoczonego Królestwa udały się  w marcu i kwietniu kolejne dwie duże grupy uczniów pod opieką swoich nauczycieli. Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni z poziomu zajęć i towarzyszących im atrakcji.

Wyjazd na symulację obrad ONZ do Nowego Jorku (Change the World Model United Nations)

Wyjazdy do USA mają już swoje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń realizowanych przez naszą szkołę. W 2023 roku w projekcie wzięło udział 20 uczniów oraz 3 opiekunów z naszej szkoły. Uczestnicy odwiedzili Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz szkołę polonijną prowadzoną przez Konsulat. W 2024 do USA wybrali się uczniowie obecnej klasy 3a (20 osób i 3 nauczycieli). Konferencja, w której wzięli udział jest organizowana cyklicznie przez Assocazione Diplomatici współpracującą z ECOSOC. Uczniowie, reprezentując państwa takie jak Włochy, Ghana, Korea Północna, Niderlandy, Urugwaj i Ukraina, mieli okazję do rozwinięcia umiejętności prowadzenia negocjacji, wystąpień publicznych oraz dyplomatycznych rozmów, a przede wszystkim udoskonalenia znajomości języka angielskiego. Dla młodzieży była to niezwykła okazja do poznania osób z całego świata i nawiązania przyjaźni na wiele lat. Uczniowie brali czynny udział w konferencji, obradując w różnych komitetach, takich jak Rada Bezpieczeństwa, Biuro ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej, Program ds. Rozwoju, Zgromadzenie Ogólne, Komitet Praw Człowieka, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na poszczególne tematy: sytuacji na
Środkowym Wschodzie, wolności słowa, ustanowienia nowego systemu finansowego. CWMUN umożliwił uczniom zwiedzenie siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wysłuchania wykładu osób, które na codzień pracują w ONZ. Przez cały wyjazd uczniowie zobaczyli najważniejsze atrakcje Nowego Jorku – Statuę Wolności, Brooklyn Bridge, MOMA, MET, Broadway, Wall Street, World Trade Center Memorial, Central Park, a także American Museum of Natural History. Partnerem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w organizacji wyjazdu na Change the World Model United Nations New York jest Województwo Lubelskie: Lubelskie Smakuj Życie! Wyjazd grupy uczniów do Nowego Jorku był możliwy również dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica, Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A., Szkoły języka angielskiego Linguaton w Lublinie, Dealera BMW M Best Auto Lublin.

Erasmus +

Projekt realizowany przez naszą szkołę z partnerami z Niemiec, Węgier, Grecji i Włoch zakończył się spotkaniem w Lublinie w czerwcu 2022. Mimo trudnego czasu pandemii Covid i ograniczeń w możliwościach podróżowania, udało się zrealizować działania poświęcone zrównoważonemu rozwojowi ‘Learn sustainability – live sustainability. Młodzież i nauczyciele odwiedzili Budapeszt, Litochoro (Grecja) i Kolonię. Trwają prace nad kontynuacją współpracy i kolejnymi przedsięwzięciami.

Inne działania o zasięgu międzynarodowym

Uczniowie Staszica mają też możliwość uczestnictwa w atrakcyjnych wycieczkach zagranicznych. W kwietniu 2024 roku klasy 2e i 2f zwiedziły Włochy. Poniżej prezentujemy piękne wspomnienia z naszego wyjazdu.

       

Skip to content