I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie może pochwalić się sukcesami w rozgrywkach Licealiady w szachach. Zarówno Indywidualnych jak i drużynowych. Od roku szkolnego 2016/2017 Uczniowie Staszica regularnie zdobywają miejsca na podium rozgrywek szachowych. Absolwentką szkoły jest Oliwia Kiołbasa, która zdobywała medale Mistrzostw Polski i Europy, a na Olimpiadzie szachowej w Cennaj zdobyła medal złoty na III szachownicy.
Szachy w Staszicu stały się dosyć popularne. Uczniowie chętnie spędzają czas na graniu i wyjazdach na Turnieje. Od czasów pandemii szachy stały się również e-sportem, co znacznie ułatwiło rozwijanie umiejętności szachowych.
Szachowa Drużyna Marzeń Staszica od trzech lat wygrywa Licealiadę szachową w Lublinie oraz dwa razy wygraliśmy zawody rangi wojewódzkiej. Naszymi czołowymi zawodnikami są Antoni Serewa i Jerzy Rzeńca – najmocniejsi juniorzy na Lubelszczyźnie. W tym roku dołączyła do nas Nikola Adamowicz.
W poprzednich latach na desce dziewcząt grały Daria Sawa i Julia Salamandra.
W roku 2022 w zawodach Ogólnopolskiej Licealiady Drużyna Marzeń Staszica zajęła 10 miejsce. Skład drużyny: Julia Salamandra, Bartosz Bekulard, Dominik Gąska, Jerzy Rzeńca, Antoni Serewa.
Obecny skład drużyny (Mistrzowie Miasta 2023): Jerzy Rzeńca, Antoni Serewa, Łukasz Sadownik, Bartosz Bekulard, Nikola Adamowicz, Mariia Dyschleva, Hanna Zawadzka.
Staramy się regularnie uczestniczyć w zawodach szachowych. W szkole również odbywają się turnieje. W roku szkolnym 2023/2024 zorganizowany został Międzynarodowy Festiwal Szachowy European Youth Capital.
Najświeższe sukcesy naszych zawodników: Antoni Serewa – I miejsce w Turnieju o Puchar Lubartowskich Przedsiębiorców (po raz drugi z rzędu), Łukasz Sadownik – III miejsce na tym turnieju oraz I miejsce w Turnieju o Puchar Dyrektora Lubartowskiego Ośrodka Kultury.
Jerzy Rzeńca – bardzo dobry występ na Industria Świętokrzyski Festiwal Szachowy w Kielcach.
Zarówno Antek jak i Jurek zbliżają się do granicy 2000 ELO.