Młody chłopak i dziewczyna w togach sędziowskich (czarne peleryny z niebieskimi elementami) siedzą i stoją przy ławce. Na szyjach mają identyfikatory. Dziewczyna stoi i odczytuje tekst z kartki, chłopak siedzi i patrzy na nią. W tle widać parapet z damską torebką oraz komputer i głośniki. Symulacja odbywa się w klasie szkolnej.

StasPVA2025 – Pierwsza edycja sądowej symulacji już za nami!

W dniach 28–30 marca odbyła się I edycja StasPVA2025, wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy Naszych uczniów. Była to symulacja rozpraw sądowych, podczas której uczestnicy mieli okazję wcielić się w role sędziów, prokuratorów, adwokatów czy nawet oskarżonych albo świadków, rozwijając swoje umiejętności argumentacji, przemawiania i znajomości prawa. W ramach wydarzenia odbyły się rozprawy w czterech instancjach sądowych – Sądzie Rejonowym, Sądzie Okręgowym, Sądzie Administracyjnym oraz Trybunale Stanu, każda dotycząca innej, unikalnej sprawy.

Serdecznie dziękujemy Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, której reprezentantki obserwowały oraz oceniały naszych uczestników.
Młodzież miała również możliwość wzięcia udziału w symulacji rozprawy sądowej za pomocą gogli VR.
Podziękowania należą się również mecenasowi Januszowi Łomży za przybycie i wsparcie uczniów oraz Panu Profesorowi Markowi Chodowskiemu za opiekę w czasie wydarzenia. Wiele zawdzięczamy również Fundacji im. Stefana Okrzei, która hojnie wsparła wydarzenie finansowo.

Gratulujemy organizatorom wcielenia w życie tak wspaniałej inicjatywy i zorganizowania wszystkiego na tak wysokim poziomie oraz życzymy sukcesu w przyszłym roku.

W pomieszczeniu przypominającym klasę szkolną siedzi ośmioro uczniów i uczennic, rozdzielonych na dwa zespoły przy stołach ustawionych naprzeciwko siebie w literę „U”. Jedna uczennica stoi w środku, trzymając krzesło. Wszystkie osoby mają przy sobie kartki z notatkami, butelki wody, długopisy. W tle mapa świata i tablice korkowe ze zdjęciami gór, krajobrazów i map. Na ścianach widoczne są także zdjęcia czarno-białe oraz kolorowe, a w rogu sali rosną wysokie rośliny doniczkowe. Na tylnej ścianie krzesła są ustawione jedno na drugim. Pomieszczenie ma drewnianą podłogę w jodełkę.Trzy młode kobiety w eleganckich ubraniach siedzą przy ławce w sali lekcyjnej z żółtymi ścianami. Pracują nad dokumentami – jedna korzysta z tabletu, dwie piszą po kartkach. Nad nimi na ścianie znajdują się kolorowe prace plastyczne przedstawiające wizerunki Jezusa i Matki Boskiej oraz plansze edukacyjne z tekstami i tytułami. Dziewczęta mają identyfikatory na szyjach.Uczniowie siedzą przy pojedynczych ławkach w klasie i mają założone gogle VR (wirtualnej rzeczywistości) wraz z kontrolerami w rękach. Wszystkie osoby są skoncentrowane i nieruchome, jakby uczestniczyły w symulacji. W tle widać szafki i okna wpuszczające naturalne światło. Kolory wystroju to beżowe ściany i czerwone nogi ławek.Trzy osoby – dwie dziewczyny i jeden chłopak – stoją na drewnianym podium lub scenie. Dziewczyna na środku trzyma duży, otwarty dyplom lub teczkę z dokumentem. Wszyscy są elegancko ubrani: w ciemnych spodniach i marynarkach. Tło to białe ściany i logo szkoły z napisem „Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie” na ścianie.Trzy te same uczennice co na zdjęciu 2, teraz patrzą w stronę aparatu i się uśmiechają. Na biurku przed nimi widać porozkładane kartki z dokumentami, kubki i tablety. Tło – żółta ściana z tymi samymi rysunkami religijnymi. Widać pozytywną atmosferę i skupienie.Ta sama trójka uczennic, teraz w innym ułożeniu – jedna z nich zmieniła koszulę z białej na czarną. Siedzą przy ławce i dyskutują, nadal z identyfikatorami na szyjach. W tle te same rysunki i plansze edukacyjne.Młody chłopak i dziewczyna w togach sędziowskich (czarne peleryny z niebieskimi elementami) siedzą i stoją przy ławce. Na szyjach mają identyfikatory. Dziewczyna stoi i odczytuje tekst z kartki, chłopak siedzi i patrzy na nią. W tle widać parapet z damską torebką oraz komputer i głośniki. Symulacja odbywa się w klasie szkolnej.Dwie dziewczyny siedzą przy szkolnej ławce, pochylone nad wydrukowanymi kartkami. Jedna wskazuje coś drugiej. Obie są elegancko ubrane w ciemne marynarki. W tle biała tablica, ekran i inne wyposażenie sali lekcyjnej.Dziewczyna w błękitnej koszuli stoi przy nowoczesnej, przezroczystej mównicy z herbem szkoły. Za nią dwie inne uczennice czekają – jedna trzyma kartkę, druga telefon. Tło to jasne, gładkie ściany, po lewej stronie widoczne logo szkoły z profilem Stanisława Staszica.