„Spelling Bee” – szkolny konkurs ortograficzny w języku angielskim
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym w języku angielskim. Jak co roku czeka na Was lista słów, które biorą udział w konkursie, a Waszym zadaniem jest poprawne przeliterowanie wylosowanego. Więcej szczegółów poniżej…Chęć uczestnictwa należy potwierdzić do 25. maja u nauczyciela języka angielskiego, a ostateczny termin konkursu zostanie podany w późniejszym czasie (prawdopodobnie będzie to początek czerwca)
Lista słów
Regulamin szkolnego konkursu ortograficznego w języku angielskim „Spelling Bee”
- Cele konkursu:
– rozwinięcie umiejętności poprawnego literowania w języku angielskim,
– doskonalenie znajomości ortografii,
– motywacja uczniów do nauki ortografii. - Organizator:
– organizatorem jest I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Nauczyciel odpowiedzialny za przygotowanie konkursu : Magdalena Gończyńska – Jussis - Warunki uczestnictwa:
– uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń z klas I, II i III
– chęć uczestnictwa należy zgłosić u swojego nauczyciela języka angielskiego do dnia 25.05.2022 - Zakres programowy:
– uczniowie przygotowują się do literowania słów z listy, która będzie umieszczona na stronie szkoły ( poziom Intermediate) - Zasady i przebieg konkursu:
Konkurs odbędzie się w czerwcu w auli szkoły. Dzień i godzina zostaną podane w późniejszym terminie.
Długość trwania konkursu zależy od ilości uczestników i ich znajomości angielskiej ortografii.
Literowanie słów przeczytanych przez organizatorów będzie odbywało się wyłącznie w formie ustnej.
-Gdy czytający przeczyta dane słowo, zawodnik powinien je powtórzyć zanim rozpocznie literowanie
-Zawodnik może poprosić czytającego o powtórzenie słowa lub zdefiniowanie go
-Gdy uczestnik rozpocznie literowanie wyrazu, może zrobić przerwę i zacząć od początku. Nie wolno mu jednak zmieniać wcześniej wypowiedzianych liter ani ich kolejności
-Na przeliterowanie wyrazu zawodnik ma 30 sekund
-Zawody odbywają się w rundach. Każdy uczestnik, który nie odpadł w poprzedniej rundzie otrzymuje jedno słowo do przeliterowania. Zasady zmieniają się, gdy w konkursie pozostają dwie osoby. Wtedy, gdy jeden z uczestników błędnie przeliteruje swoje słowo, druga osoba dostaje szanse na przeliterowanie go. Jeżeli ta druga osoba dobrze przeliteruje słowo poprzednika plus nowe słowo podane przez czytającego – wygrywa. Jeżeli źle przeliteruje swoje słowo, szansę dostaje pierwszy zawodnik. Jeżeli obaj zawodnicy źle przeliterują słowo, nowy wyraz dostaje ten zawodnik, który pierwszy popełnił błąd.
-W sytuacji gdy dwie ostatnie osoby będą przez dłuższy czas rywalizowały ze sobą bez rozstrzygnięcia, organizatorzy dopuszczają możliwość podania im słów spoza ogólnodostępnej listy w celu wyłonienia zwycięzcy
Magdalena Gończyńska – Jussis