Staszic w CERNie

W dniach 22.09 – 28.09 czterdziestu pięciu uczniów z Naszej Szkoły uczestniczyło w wyciecze do Szwajcarii, której punktem kulminacyjnym była wizyta w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.
Nasza wycieczka do Szwajcarii była pełna fascynujących wrażeń! Od niezwykłych wodospadów Rheinfall, przez bliskie spotkanie z tajemnicami fizyki, po sam Szczyt Europy. Z Rheinfall pojechaliśmy do Szwajcarskiego Centrum Nauki Technorama – odpowiednika naszego Centrum Nauki „Kopernik”. Mogliśmy zmierzyć się z tajemnicami nauki przy pomocy własnych zmysłów. W Instytucie CERN poznaliśmy zasady panujące w świecie cząstek elementarnych oraz wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych nadprzewodnictwu. Głównym celem wycieczki była jednak wizyta w Dziale Antymaterii. Oprowadzał nas po nim m.in. pan Karol Szymczyk, pracownik tego prestiżowego ośrodka. Co ciekawe, jest on wychowankiem naszego matematyka, pana Roberta Winiarczyka. Odwiedziliśmy również fabrykę czekolady Maison Cailler, w której  mogliśmy skosztować pysznych szwajcarskich pralin oraz poznać ich historię. Spacerowaliśmy po pięknych miastach: Bernie, Genewie czy Lucernie. Zwiedziliśmy majestatyczny Zamek Chillon i odbyliśmy rejs po Jeziorze Genewskim. Jednym z najciekawszych punktów programu był wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi położony na wysokości 3842 m n.p.m., z którego rozpościerał się niesamowity widok na Mont Blanc.
Szwajcaria była pełna nauki, zabawy i niezwykłych miejsc, które zostaną z nami na zawsze!