Ogólna scena: Zdjęcie ukazuje grupę młodzieży szkolnej siedzącą w sali wystawienniczej lub edukacyjnej, najprawdopodobniej w muzeum lub instytucji historycznej. Przed grupą stoi mężczyzna prowadzący prelekcję lub lekcję muzealną. Uczniowie siedzą wokół dużego, prostokątnego stołu i uważnie słuchają. Szczegóły przestrzeni i otoczenia: Pomieszczenie ma charakterystyczne ceglane ściany w odcieniu ciepłego pomarańczowego brązu, co tworzy atmosferę dawnego wnętrza przemysłowego lub historycznego. Wnętrze jest dobrze oświetlone, z naturalnym światłem wpadającym przez okna po lewej stronie, jak i oświetleniem sufitowym. Elementy graficzne i treści na ścianach: Na ścianach rozmieszczone są duże plakaty historyczne z lat 70. i 80. XX wieku, w stylu graficznym tamtego okresu. Każdy z nich zawiera nagłówki i ilustracje związane z historią Polski. Oto kilka przykładów widocznych treści: „DEKADA GIERKA” „OPORZYCJA” „KRYZYS GOSPODARCZY” „POROZUMIENIE” (1989) „ZAPIS – Komunikat KSS 'KOR'” „JANUSZ KRUPSKI” – z wizerunkiem mężczyzny w stylizowanej grafice Dodatkowo w sali znajdują się gabloty z eksponatami, sterty złożonych krzeseł, oraz plakaty i teksty na podłodze, które są częścią ekspozycji. Postaci: Prelegent (prawa strona zdjęcia) to mężczyzna w średnim wieku, ubrany w czarno-białą koszulę w kratę i jeansy. Stoi przodem do grupy, z rękami w kieszeniach, zwrócony lekko bokiem. Uczniowie (około 15 osób) siedzą na składanych drewnianych krzesłach po obu stronach stołu. Są to osoby w wieku licealnym, ubrane codziennie – część ma bluzy, koszule, kurtki skórzane lub dżinsowe. Przeważają kobiety, choć widać również kilku chłopców. Atmosfera i znaczenie zdjęcia: Zdjęcie przedstawia moment edukacyjnej wizyty w muzeum lub centrum historycznym, najprawdopodobniej poświęconym opozycji demokratycznej i historii PRL w Polsce. Uczniowie są skupieni, słuchają prelegenta, który tłumaczy kontekst wystawy. Sala ma kameralny i zarazem historyczny klimat.

Wizyta w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN i Domu Słów wraz z grupą doktorantów UMCS

Grupa historyczna klasy 3a odwiedziła Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN oraz Dom Słów na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. Uczniowie i doktoranci wspólnie zapoznawali się z historią Lublina i projektami realizowanymi przez Ośrodek. Następnie wszyscy udali się w kierunku ulicy Żmigród, gdzie zwiedzali zabytkową drukarnię, słuchając opowieści o roli Lublina w powstaniu Solidarności i publikowaniu podziemnej prasy i zakazanych książek w trudnym czasie cenzury.

grupa młodziezy siedzi na krzesełkach i wsłuchuje sie w wykład  Wykładowcą jest mężczyzna w koszuli w kratę czarno-białą Wykład odbywa sie wewnątrz pomieszczenia, z lewej strony oknowykład któremu przysłuchują się uczniowie, siedzą tyłem na krzesełkach, w tle duża mapa zajmująca całą ścianę