Staszic ponownie w Kolonii

Po raz 23 uczniowie naszej szkoły odwiedzili Kolonię/Niemcy w ramach wymiany uczniowskiej z Montessori-Gymnasium. W programie pobytu znalazły się m.in. takie punkty jak wizyta w Europejskim Centrum Lotów Kosmicznych DLR, zwiedzanie zakładów Forda czy zakładów chemicznych CHEMIPARK.

Duże wrażenie zrobiła na wszystkich gotycka katedra, symbol Kolonii, piękna i monumentalna. Jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną na świecie i swoim rozmiarem budzi wielki respekt, stojąc przed nią można mieć wrażenie, że jest się tylko małą mrówką. Na wieżach kościoła wisi 12 dzwonów, w tym  Dzwon Świętego Piotra będący największym bijącym dzwonem w Europie.

Wewnątrz katedry na szczególną uwagę zasługują malowidła  ścienne z XIV i XV wieku, Krucyfiks Gerona – pochodzący z X wieku, najstarszy zachowany monumentalny krucyfiks zachodniorzymski, wczesnogotycka rzeźba Madonny Mediolańskiej, XV-wieczny Ołtarz Trzech Króli oraz średniowieczny relikwiarz, w którym według tradycji spoczywają szczątki Trzech Króli, patronów miasta. W 1996 roku katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając ten zabytek nasi uczniowie niektóre elementy wewnątrz katedry musieli odnaleźć sami, a zwycięscy zostali nagrodzeni.

Uczniowie odwiedzili też założony w 1860 roku ogród zoologiczny, w którym żyje 7000 zwierząt. Naszym uczniom szczególnie podobał się park słoni azjatyckich oraz delfinarium i akwarium. Działalność ogrodu skupiona jest przede wszystkim na ssakach naczelnych oraz ratowaniu najbardziej zagrożonych gatunków.

Skąd wzięła się nawa „woda kolońska”?  Jak działa perfumiarz?  Co odgrywa główną rolę w tworzeniu zapachu? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie na seminarium w Domu Zapachowym  4711. Zostali wprowadzeni w kreatywne rzemiosło perfumiarzy i skomponowali swoją osobistą wodę kolońską na wynos.

Poznanie szkoły, hospitowanie lekcji, wspólny warsztat artystyczny w szkole (budowanie mostów przyjaźni z różnych materiałów), wspólna wspinaczka na ściance czy pożegnalne grillowanie w szkole były dopełnieniem urozmaiconego programu pobytu. Uczniowie doskonalili umiejętności językowe, poznali życie codzienne niemieckich rówieśników poprzez zamieszkiwanie w rodzinach, przekonali się, jak ważną rolę w życiu młodego pokolenia odgrywa ochrona środowiska, zawarli wiele przyjaźni, a poprzez codzienne rozmowy i wspólne spędzanie czasu wolnego bliżej się poznali. Goście z Kolonii odwiedzą nas już w listopadzie.

27 osobowej grupie uczniów towarzyszyli nauczyciele: Zofia Wąsik, Katarzyna Dobek, Zbigniew Borowiec i Paweł Zdeb.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zofia Wąsik