Tło: Grafika przedstawia falującą flagę Polski, czyli prostokątny dwukolorowy materiał podzielony poziomo na dwie równe części: górna połowa flagi jest biała, dolna połowa flagi jest czerwona. Flaga ma realistyczny, falujący kształt, sprawiający wrażenie materiału poruszającego się na wietrze. Cienie i załamania tkaniny podkreślają trójwymiarowość obrazu. Tekst na fladze: Na tle flagi Polski znajduje się cytat napisany ozdobną, kursywą (pochylonym pismem), w dwóch kolorach: Górna część cytatu, znajdująca się na białym tle, napisana jest czarnym kolorem. Dolna część cytatu, znajdująca się na czerwonym tle, napisana jest kolorem granatowym (ciemnoniebieskim, prawie czarnym). Pełna treść cytatu (w języku polskim): „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Układ tekstu na obrazie: Pierwsze dwie linijki tekstu znajdują się na górnej, białej części flagi: Naród który nie zna swojej przeszłości Dwie kolejne linijki znajdują się na czerwonej części flagi: umiera i nie buduje przyszłości. Interpretacja i kontekst: Jest to znany cytat przypisywany Józefowi Piłsudskiemu, wyrażający ideę, że naród, który zapomina o swojej historii, traci swoją tożsamość i nie jest w stanie rozwijać się w przyszłości. Cytat ma patriotyczny charakter i często używany jest w kontekście edukacyjnym, historycznym lub narodowym.

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tło:
Grafika przedstawia falującą flagę Polski, czyli prostokątny dwukolorowy materiał podzielony poziomo na dwie równe części:

    górna połowa flagi jest biała,

    dolna połowa flagi jest czerwona.

Flaga ma realistyczny, falujący kształt, sprawiający wrażenie materiału poruszającego się na wietrze. Cienie i załamania tkaniny podkreślają trójwymiarowość obrazu.

Tekst na fladze:
Na tle flagi Polski znajduje się cytat napisany ozdobną, kursywą (pochylonym pismem), w dwóch kolorach:

    Górna część cytatu, znajdująca się na białym tle, napisana jest czarnym kolorem.

    Dolna część cytatu, znajdująca się na czerwonym tle, napisana jest kolorem granatowym (ciemnoniebieskim, prawie czarnym).

Pełna treść cytatu (w języku polskim):
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”

Układ tekstu na obrazie:

    Pierwsze dwie linijki tekstu znajdują się na górnej, białej części flagi:
    Naród który nie zna
    swojej przeszłości

    Dwie kolejne linijki znajdują się na czerwonej części flagi:
    umiera i nie buduje
    przyszłości.

Interpretacja i kontekst:
Jest to znany cytat przypisywany Józefowi Piłsudskiemu, wyrażający ideę, że naród, który zapomina o swojej historii, traci swoją tożsamość i nie jest w stanie rozwijać się w przyszłości. Cytat ma patriotyczny charakter i często używany jest w kontekście edukacyjnym, historycznym lub narodowym.

„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego…”
Jan N. Zboiński po uchwaleniu Ustawy Rządowej 3 maja 1791r.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku – pierwsza w Europie i druga na świecie – wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale też otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono między innymi liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, do dzisiaj stanowi dumę narodu polskiego, a każda obchodzona rocznica jej uchwalenia, to okazja do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej.
Więcej o Konstytucji 3 Maja w reportażu Czesławy Borowik pod tytułem: 3 maja – studium upadku, do wysłuchania którego serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że jednym
z prelegentów był pan prof. Marek Chodowski.
https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/2950283,3-maja—studium-upadku-
Reporta%C5%BC-Czes%C5%82awy-Borowik-[POS%C5%81UCHAJ]