Na zdjęciu widzimy grupę siedmiu młodych kobiet stojących razem w szeregu i uśmiechających się do aparatu. Znajdują się one w sali, prawdopodobnie szkolnej auli. Za nimi, na ścianie, znajduje się duży ekran z rzutnikiem, na którym wyświetlany jest slajd z dużym napisem „2017”, zdjęciem przedstawiającym salę z osobami piszącymi oraz żółtym logotypem z napisem „Maraton Pisania Listów Amnesty International”. Po lewej stronie ekranu znajduje się herb szkoły z profilem Ignacego Staszica i nazwą „I Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Staszica w Lublinie”. W tle, na ekranie oraz na plakacie na stoliku, widoczne są elementy promujące wydarzenie, jakim jest coroczna akcja Maraton Pisania Listów — międzynarodowa inicjatywa organizowana przez Amnesty International na rzecz praw człowieka.

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Dnia 4 grudnia 2024 roku w naszej szkole ponownie odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Przez cały dzień społeczność szkolna pisała listy, mające na celu zwrócenie uwagi rządom państw na całym świecie na konkretne osoby, których prawa są łamane. Łącznie napisano 2185 listów, najwięcej z nich w sprawach białoruskiej aktywistki Maryii Kalesnikawej oraz aresztowanej za krytykę prezydenta Angoli influencerki, Neth Nahary. Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy szkoły mogą być z siebie dumni, ponieważ ich zaangażowanie może odmienić los obywateli państw także w Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, czy Egipcie.
Poniżej przedstawiamy dokładną ilość listów napisanych w sprawie poszczególnych bohaterów:
Maryia Kalesnikava (Białoruś) — 262
Manahel al-Otaibi (Arabia Saudyjska) — 250
Obrońcy i obrończynie ziem Wet’suwet’en (Kanada) – 243
Joel Paredes (Argentyna) — 246
Neth Nahara (Angola) — 312
Kjung Seok Park (Korea Południowa) — 208
Oqba Hashad (Egipt) — 201
Şebnem Korur Fincancı (Turcja) — 209
Dang Dinh Bach (Wietnam) — 250
Wydarzenie odbywa się w naszej szkole po raz kolejny, a tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, została zorganizowana przez Weronikę Urban z klasy 4A przy koordynacji Pani Profesor Renaty Furgał.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład całej społeczności szkolnej w tę inicjatywę!
Obrazki przedstawiają uczniów piszących listy w auli szkolnej