Warsztaty edukacyjne w ramach projektu „EU-geniusze z Lublina”
W ostatnich dniach października braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych w Poleskim Parku Narodowym w ramach projektu „EU-geniusze z Lublina”. Rozpoczęliśmy je w Dyrekcji PPN, gdzie obejrzeliśmy film prezentujący poszczególne ekosystemy parku oraz odwiedziliśmy małe żółwie błotne, które przebywają tam w okresie zimowym. Zwiedziliśmy Muzeum PPN w Starym Załuczu, dowiadując się o geografii i historii Polesia. Potem spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną „Dąb Dominik”, na której zobaczyliśmy zarastające Jezioro Moszne (tam też przez kożuch roślinności bagiennej można było poczuć się jak na dmuchanym materacu), torfowiska, torfianki, a nawet owadożerne rosiczki. Wysłuchaliśmy również wykładu Sławomira Wróbla na temat fotografii przyrodniczej.
Następnego dnia od rana wykorzystywaliśmy praktycznie wcześniej zdobytą wiedzę, przygotowując preparaty mikroskopowe. Przeszliśmy również ścieżką edukacyjną „Spławy”, na której zobaczyliśmy największe w PPN- Jezioro Łukie, skrzypowy las oraz torfowiska. Odwiedziliśmy również „Durne Bagno”, którego nazwa pochodzi od borówki bagiennej, (jej specyficzny zapach może powodować zawroty głowy). Tam zajmowaliśmy się liczeniem gęstości populacji, wykorzystując metodę próbkowania kwadratowego.
Mimo że wyjazd się już zakończył, zapamiętamy go na długo, a szczególnie naszych przewodników – ludzi z pasją, dzięki którym rozwijanie naszych zainteresowań przebiegło w wyjątkowej atmosferze.