Współpraca zagraniczna

Uczniowie i nauczyciele Staszica chętnie angażują się w projekty międzynarodowe. Nasze liceum ma dwie szkoły partnerskie w Niemczech, z którymi współpraca trwa od wielu lat. Planujemy poszerzenie partnerstwa o kolejne szkoły w Hiszpanii i w Litwie. Uczniowie klasy z maturą międzynarodową uczestniczą regularnie w symulacji obrad ONZ w USA, a w Wielkiej Brytanii nasi uczniowie doskonalą praktyczna znajomość języka angielskiego podczas warsztatów organizowanych przez swoich nauczycieli.

Partnerstwo szkół

Nasze liceum ma dwie zaprzyjaźnione szkoły w Niemczech zlokalizowane w Nardenii – Północnej Westfalii: Schillergymnasium w Münster (mieście partnerskim Lublina) i z Montessori – Gymnasium w Kolonii. Współpracujemy od wielu lat i wspólnie doskonalimy umiejętności językowe, realizujemy projekty o tematyce ekologicznej lub historycznej, a także reagujemy, gdy dzieje się cos ważnego (po agresji rosyjskiej na Ukrainę społeczność Montessori – Gymnasium przesłała olbrzymią pomoc rzeczową dla osób dotkniętych wojną, a projekt z Schillergymnasium był połączony z aktywną pracą na rzecz wsparcia uchodźców). Regularną organizację wymian dofinansowuje Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Uczestnicy są zakwaterowani w rodzinach swoich partnerów projektowych i udzielają im gościny podczas ich pobytu w Lublinie. Dzięki temu młodzież ma szansę się dobrze poznać i nawiązać trwałe przyjaźnie, a także zdobyć dofinansowanie PNWM w przypadku chęci spotkania po zakończonej wymianie. W roku szkolnym 2023/24 w projekcie z Schillergymnasium w Münster wzięło udział 17 uczniów z każdej ze szkół. Projekt był tym razem poświęcony zagrożeniom związanym z technologią (The threats of technology) i zrealizowaliśmy go w październiku z rewizytą w kwietniu. Wyjazd do Kolonii miał miejsce w marcu a gości z Gymnasium Montessori przyjęliśmy w czerwcu. Do Lublina przyjechała grupa 28 uczniów w towarzystwie trzech nauczycieli. Program był niezwykle intensywny, obejmował zwiedzanie Lublina, Zamościa, Warszawy, Zwierzyńca, spływ kajakowy Wieprzem, rozgrywki sportowe oraz jak zawsze wizytę studyjną w Państwowym Muzeum na Majdanku. Mamy nadzieję, ze nowy rok szkolny będzie równie udany dla naszej współpracy.

 

Warsztaty językowe w Devon w Wielkiej Brytanii

Od kilku lat uczniowie naszego liceum mają możliwość wyjazdu do Devon na warsztaty językowe. Jest to okazja do rozwijania kompetencji językowych oraz  poznania kultury Wielkiej Brytanii. Każdego dnia pobytu młodzież uczestniczy w zajęciach lekcyjnych w brytyjskiej szkole językowej (nastawionych na podnoszenie umiejętności komunikowania się w języku obcym), zwiedza prześliczny, nadmorski region wyspy i spędza czas w rodzinach goszczących, które także oferują prawdziwe, angielskie posiłki. Warsztaty cieszą się dużą popularnością i odbywają w kilku terminach ze względu na ogromna liczbę chętnych uczniów.

Wyjazd na symulację obrad ONZ do Nowego Jorku (Change the World Model United Nations)

Wyjazdy do USA mają już swoje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń realizowanych przez naszą szkołę. W 2023 roku w projekcie wzięło udział 20 uczniów oraz 3 opiekunów z naszej szkoły. Uczestnicy odwiedzili Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz szkołę polonijną prowadzoną przez Konsulat. W 2024 do USA wybrali się uczniowie obecnej klasy 3a (20 osób i 3 nauczycieli). Konferencja, w której wzięli udział jest organizowana cyklicznie przez Assocazione Diplomatici współpracującą z ECOSOC. Uczniowie, reprezentując państwa takie jak Włochy, Ghana, Korea Północna, Niderlandy, Urugwaj i Ukraina, mieli okazję do rozwinięcia umiejętności prowadzenia negocjacji, wystąpień publicznych oraz dyplomatycznych rozmów, a przede wszystkim udoskonalenia znajomości języka angielskiego. Dla młodzieży była to niezwykła okazja do poznania osób z całego świata i nawiązania przyjaźni na wiele lat. Uczniowie brali czynny udział w konferencji, obradując w różnych komitetach, takich jak Rada Bezpieczeństwa, Biuro ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej, Program ds. Rozwoju, Zgromadzenie Ogólne, Komitet Praw Człowieka, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na poszczególne tematy: sytuacji na
Środkowym Wschodzie, wolności słowa, ustanowienia nowego systemu finansowego. CWMUN umożliwił uczniom zwiedzenie siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wysłuchania wykładu osób, które na codzień pracują w ONZ. Przez cały wyjazd uczniowie zobaczyli najważniejsze atrakcje Nowego Jorku – Statuę Wolności, Brooklyn Bridge, MOMA, MET, Broadway, Wall Street, World Trade Center Memorial, Central Park, a także American Museum of Natural History. Partnerem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w organizacji wyjazdu na Change the World Model United Nations New York jest Województwo Lubelskie: Lubelskie Smakuj Życie! Wyjazd grupy uczniów do Nowego Jorku był możliwy również dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica, Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A., Szkoły języka angielskiego Linguaton w Lublinie, Dealera BMW M Best Auto Lublin

Erasmus +

Projekt realizowany przez naszą szkołę z partnerami z Niemiec, Węgier, Grecji i Włoch zakończył się spotkaniem w Lublinie w czerwcu 2022. Mimo trudnego czasu pandemii Covid i ograniczeń w możliwościach podróżowania, udało się zrealizować działania poświęcone zrównoważonemu rozwojowi ‘Learn sustainability – live sustainability. Młodzież i nauczyciele odwiedzili Budapeszt, Litochoro (Grecja) i Kolonię. Trwają prace nad kontynuacją współpracy i kolejnymi przedsięwzięciami.

Inne działania o zasięgu międzynarodowym

Uczniowie Staszica mają też możliwość uczestnictwa w atrakcyjnych wycieczkach zagranicznych. W kwietniu 2024 roku klasy 2e i 2f zwiedziły Włochy. Poniżej prezentujemy piękne wspomnienia z naszego wyjazdu.

       

Skip to content