Jerzy Janowski urodził się  w Lublinie w 1952 roku. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 w Lublinie i kontynuował naukę w III LO Unii Lubelskiej w Lublinie. W tamtym czasie aktywnie uprawiał sport, a także interesował się matematyką, literaturą piękną, fotografią i turystyką.
Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia w zakresie matematyki na UMCS w Lublinie na Wydziale Mat-Fiz-Chem. Na ostatnim roku studiów został zatrudniony w Zakładzie Funkcji Analitycznych, u profesora Jana Krzyża, gdzie pracował jako asystent i starszy asystent do 1984 roku.  W czasie studiów interesował się literaturą piękną, teatrem, kinem i turystyką. Uprawiał różne sporty i grał w szachy.
W 1989 roku ukończył studia podyplomowe z Matematyki z Informatyką.
W latach 1984-1990 pracował jako nauczyciel matematyki w Jastkowie, I LO w Lublinie, II LO w Lublinie, SP nr 22 w Lublinie oraz SP nr 8 w Lublinie. W 1990 roku wygrał konkurs na dyrektora I LO im Stanisława Staszica w Lublinie.
W latach 1999 – 2002 pogłębiał swoją wiedzę na Politechnice Lubelskiej, gdzie ukończył Podyplomowe Studia Menadżerskie. Kontynuował naukę na Uniwersytecie w Maceracie (Włochy) zdobywając Certyfikat Międzynarodowego projektu Comeniusa oraz na Uniwersytecie Illinois (Stany Zjednoczone) uzyskując Certyfikat Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
W I Liceum Ogólnokształcącym zapoczątkował wiele wymian zagranicznych, m.in. ze szkołami w Niemczech (Wurzburg, Munster, Berlin, Kolonia), z Francją (Rennes, Lyon, Rouen), Finlandią, Ukrainą, Białorusią, Rosją, Anglią, Irlandią, USA oraz Włochami. Za jego kadencji w murach I LO gościło wielu znamienitych gości, wśród nich pisarz i historyk Norman Davies czy Polski Prezydent
na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką.
Pan Jerzy Janowski zapisał szkołę do elitarnego stowarzyszenia Szkół Aktywnych i Twórczych. Za jego czasów powstał konkurs piosenki poetyckiej „Staś”, w którym wzięli udział Grzegorz Turnau czy Krzysztof  Zalewski.
Szkoła zarządzana przez Pana Jerzego Janowskiego stała się placówką nowoczesną i otwartą na innowacje. Pod jego opieką drużyna szkoły startowała w konkursie „Moja Szkoła Szkołą Przedsiębiorczości” zajmując pierwsze miejsce w Polsce. Otrzymana nagroda umożliwiła podciągnięcie światłowodu z UMCS. Szkoła, jako jedna z nielicznych, mogła się pochwalić posiadaniem komputerów i łącza internetowego.
Kontynuując misję tworzenia placówki o charakterze międzynarodowym, utworzył w szkole oddział międzynarodowy, którego uczniowie realizują program dyplomowy IB. Klasa ta ciągle cieszy się dużym powodzeniem.

Skip to content